چگونه ویندوز دیفندر را غیرفعال کنیم؟

هنگام استفاده از سیستم عامل متوجه خواهید شد که ویندوز برنامه آنتی ویروس خود، Windows Defender را دارد. شما نیازی به دانلود و نصب ویندوز دیفندر ندارید زیرا به طور پیش فرض روی ویندوز 7، 8، 10 و 11 نصب شده است.

هنگام استفاده از سیستم عامل متوجه خواهید شد که ویندوز برنامه آنتی ویروس خود، Windows Defender را دارد. شما نیازی به دانلود و نصب ویندوز دیفندر ندارید زیرا به طور پیش فرض روی ویندوز 7، 8، 10 و 11 نصب شده است.

Windows Defender یک نرم افزار آنتی ویروس است که برای محافظت از سیستم های مبتنی بر ویندوز طراحی شده است. برای کمک به تمیز نگه داشتن سیستم عامل، بدافزارها، نرم افزارهای جاسوسی و ویروس ها را بررسی می کند، پیدا می کند و از شر آنها خلاص می شود. با این حال، برخی از افراد ممکن است بخواهند ویندوز دیفندر را به طور کامل خاموش کنند، زیرا آن را بیشتر یک بار سنگین می دانند تا کمک.

دلایل غیرفعال کردن Windows Defender

اگر چیزی مشکوک پیدا کند، این آنتی ویروس اغلب شما را از نصب نرم افزاری که یک توسعه دهنده کمتر شناخته شده ایجاد کرده است باز می دارد. کسانی که از برنامه های شخص ثالث قابل اعتماد استفاده می کنند می توانند این را آزاردهنده بدانند. برای مثال، نرم‌افزار تخصصی که برای کار استفاده می‌کنید، دستگاه شما را به خطر نمی‌اندازد، با این حال آنتی‌ویروس همچنان هشدار می‌دهد.

حتی اگر Windows Defender یکی از بهترین راه حل های آنتی ویروس برای سیستم عامل مایکروسافت است، شما می توانید دلایل دیگری برای غیرفعال کردن موقت یا دائم آن داشته باشید. به عنوان مثال، این برنامه ممکن است منابع سیستم رایانه های شخصی رده پایین را تحت فشار قرار دهد.

اگر دستگاه شما در خطر آلوده شدن به بدافزار نیست، می تواند ایده خوبی باشد که Windows Defender را غیرفعال کنید. با این حال، ما اقدامات احتیاطی بیشتری انجام می دهیم و از نرم افزارهای ضد بدافزار پشتیبان تهیه می کنیم.

اگر قبلاً از برنامه آنتی ویروس توسعه دهنده دیگری استفاده می کنید، ممکن است به Windows Defender نیاز نداشته باشید. از آنجایی که این برنامه ها معمولاً بهتر از برنامه های بومی مایکروسافت کار می کنند، اغلب اتفاق نمی افتد. این مقاله شما را از طریق تکنیک های بسیاری برای غیرفعال کردن موقت یا دائم Windows Defender در ویندوز 10 راهنمایی می کند.

Windows Defender را با Windows Security غیرفعال کنید

Windows Defender ممکن است فقط در صورتی نیاز به غیرفعال شدن موقت داشته باشد که شما قصد ندارید آن را برای همیشه به این صورت رها کنید. معمولاً باید این کار را هنگام نصب نرم افزار جدید یا انجام یک عملیات خاص انجام دهید.

بهتر است که Windows Security را باز کنید تا آنتی ویروس را به طور موقت متوقف کنید. برای انجام این کار، با فشار دادن دکمه شروع، “تنظیمات” را از منوی شروع انتخاب کنید. از اینجا باید به قسمت Update & Security دسترسی داشته باشید. در تب Windows Security، یک سوئیچ برای غیرفعال کردن محافظت بلادرنگ Windows Defender وجود دارد.

اگر بر روی آن کلیک کنید، پنجره ای حاوی گزینه “محافظت از ویروس و تهدید” باز می شود. تنظیمات آنتی ویروس در آنجا وجود خواهد داشت. Windows Defender گزینه های مختلف اسکن و نتایج جدیدترین موردی که انجام داده اید را نشان می دهد. در بخش “تنظیمات حفاظت از ویروس و تهدید” گزینه فعال اسکن را خواهید دید.

برای خاموش کردن Windows Defender، نوار لغزنده را به موقعیت “خاموش” ببرید تا محافظت بلادرنگ را غیرفعال کنید. هنگامی که این گزینه را خاموش می کنید، ویندوز به شما اطلاع می دهد که رایانه شما در معرض نمایش قرار می گیرد. Windows Defender به طور خودکار این گزینه را پس از یک فاصله زمانی کوتاه یا یک راه اندازی مجدد سیستم فعال می کند.

چگونه ویندوز دیفندر را غیرفعال کنیم؟

Windows Defender را از طریق Group Policy غیرفعال کنید

ممکن است بپرسید که آیا راه طولانی تری برای خاموش کردن Windows Defender وجود دارد یا خیر. Windows Defender را می توان در Windows 10 Pro با استفاده از Local Group Policy Editor خاموش کرد.

قبل از انجام این اصلاح در ویرایشگر، به یاد داشته باشید که یک مرحله دیگر برای تکمیل وجود دارد. ویندوز برای جلوگیری از تلاش‌های خصمانه‌ای که سعی در خاموش کردن عناصر امنیتی سیستم دارند، محافظ‌های «حفاظت از دستکاری» را در نظر گرفته است.

این یک ویژگی فوق العاده است که محافظت در زمان واقعی، ردیابی رفتار و نرم افزار آنتی ویروس شما را فعال نگه می دارد. اکنون کاربران برای غیرفعال کردن Windows Defender در تنظیمات ویندوز 10 دشوارتر خواهند بود. همانطور که قبلاً گفته شد، بهتر است “محافظت از ویروس و تهدید” را باز کنید تا محافظت از دستکاری غیرفعال شود. همچنین می توانید با تایپ کردن “Windows Security” در منوی شروع به این تنظیمات دسترسی پیدا کنید.

شما می توانید لیستی از تمام تنظیمات سازماندهی شده در چندین دسته را در برگه اصلی Windows Security مشاهده کنید. اکنون باید به همان پنجره ای که ما برای خاموش کردن محافظت بلادرنگ انجام دادیم دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به گزینه ها، بر روی “حفاظت از ویروس و تهدید” کلیک کنید.

هنگامی که حفاظت از دستکاری را خاموش می کنید، ویندوز دوباره به شما هشدار می دهد که دستگاه خود را در برابر حملات باز می گذارید. این گزینه را بدون علامت بگذارید زیرا باید Windows Defender را بدون اینکه ویندوز 10 به طور خودکار بعد از هر بار راه اندازی مجدد سیستم دوباره روشن کند غیرفعال کنیم.

اکنون که به ویرایشگر سیاست گروه محلی دسترسی داریم، می‌توانیم تنظیمات Windows Defender را بدون اینکه محافظ دستکاری آنها را برگرداند، تغییر دهیم. وقتی منوی شروع ظاهر شد، روی آن کلیک کنید، «گروه سیاست ویرایشگر» را تایپ کنید و سپس اولین نتیجه را انتخاب کنید.

گزینه های زیادی در ویرایشگر وجود دارد، همانطور که به سرعت پیدا خواهید کرد، اما مواردی که ما به آن نیاز داریم در قسمت “Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Microsoft Defender Antivirus” هستند. هنگامی که به پوشه نهایی رسیدید، “Turn off Microsoft Defender Antivirus” را پیدا کرده و روی آن دوبار کلیک کنید.

با انتخاب گزینه enable می توان آنتی ویروس Microsoft Defender را غیرفعال کرد. انتخاب خود را اعمال کنید، سپس دکمه OK را برای تأیید فشار دهید. پس از انجام این تغییرات تنظیمات و غیرفعال کردن Windows Defender، باید کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید. پس از بوت شدن مجدد سیستم، همچنان نماد برنامه امنیت ویندوز را مشاهده خواهید کرد.

ویندوز دیفندر را با نصب یک آنتی ویروس دیگر خاموش کنید

شما نیازی به استفاده از ویژگی های ارائه شده در ویندوز ندارید. شما می توانید از هر آنتی ویروس شخص ثالثی استفاده کنید، اما عملکرد قابل توجهی دارد. این یک روش ساده برای خاموش کردن دائمی Windows Defender است.

  1. یک برنامه آنتی ویروس را انتخاب کنید، سپس آن را دانلود و نصب کنید.
  2. Windows Defender باید پس از نصب وارد حالت غیرفعال شود، بنابراین کار نمی کند. فایروال Windows Defender حتی اگر آنتی ویروس شما نداشته باشد به کار خود ادامه خواهد داد.
  3. به “استارت -> تنظیمات -> حریم خصوصی و امنیت -> امنیت ویندوز” بروید تا مطمئن شوید که رایانه شما از آنتی ویروس مناسب استفاده می کند.
  4. “Open Windows Security” یا “Virus & gef prevention” را انتخاب کنید. گزینه دوم از شما می‌خواهد که «پیشگیری از ویروس و تهدید» را در آن صفحه انتخاب کنید.
  5. به “مدیریت ارائه دهندگان” بروید و کلیک کنید. بسته به نسخه ویندوز شما، این ممکن است در وسط پنجره یا در سمت راست منتهی شود.
  6. بررسی کنید که آنتی ویروس Microsoft Defender غیرفعال باشد و آنتی ویروس شخص ثالث شما فعال باشد. یا آنتی ویروس خود را انتخاب کنید و قبل از خاموش کردن Defender آن را روشن کنید.
  7. اگر فایروال دیگری نصب کرده‌اید، می‌توانید تنظیمات برگزیده فایروال خود را در بخش «دیوار آتش و محافظت از شبکه» تغییر دهید. در غیر این صورت، فایروال مایکروسافت همچنان فعال خواهد بود.

غیرفعال کردن اسکن دوره ای

حتی اگر آنتی ویروس دیگری نصب کرده باشید، ویندوز ممکن است به اسکن های معمول ادامه دهد. اگر می‌خواهید Windows Defender را به طور کامل غیرفعال کنید، باید این اسکن‌های اضافی را متوقف کنید زیرا همزمان با آنتی‌ویروس شخص ثالث شما اجرا نمی‌شوند.

ویندوز 11، به طور پیش فرض، اسکن های دوره ای را هنگام نصب یک برنامه آنتی ویروس اضافی غیرفعال می کند، اگرچه ویندوز 10 همیشه این کار را انجام نمی دهد.

با انتخاب “شروع -> تنظیمات -> حریم خصوصی و امنیت” امنیت ویندوز را فعال کنید.
اگر «Open Windows Security» گزینه‌ای نیست، ابتدا «Virus» را انتخاب کنید.
بخش “گزینه های Microsoft Defender” را باز کنید.
«اسکن دوره ای» را خاموش کنید.
Windows Defender Tasks را غیرفعال کنید
اگر می‌خواهید Windows Defender را غیرفعال کنید، ممکن است لازم باشد چند فرآیند و سرویس را به صورت دستی خاموش کنید، اما همچنان در تلاش است اجرا شود.

در منوی Start عبارت Task Timer را جستجو کنید. سپس، “Task Scheduler” را انتخاب کنید.
“Task Scheduler Library -> Microsoft -> Windows -> Windows Defender” را در قسمت سمت چپ باز کنید.
در صورت ذکر هر کدام از وظایف، روی هر کدام راست کلیک کرده و “غیرفعال کردن” را انتخاب کنید.
همچنین ممکن است لازم باشد یک یا چند سرویس Windows Defender را به عنوان آخرین مرحله خاموش کنید. این امر به ویژه در صورتی صادق است که بخواهید از هر چیز دیگری استفاده کنید اما در خاموش کردن فایروال داخلی مشکل دارید. پس از ورود به services.msc با استفاده از Win + R روی “OK” کلیک کنید.
“Windows Defender” و “Microsoft Defender” را جستجو کنید. سپس، خدمات را بررسی کنید.
اگر سرویس‌ها در «نوع راه‌اندازی» به‌عنوان «دستی» یا «غیرفعال» اما نه به‌عنوان «در حال اجرا» فهرست شده‌اند، لازم نیست نگران باشید. روی سرویس کلیک راست کرده و اگر فعال است یا با برچسب «Automatic»، «Properties» را انتخاب کنید.
اگر سرویس از قبل فعال است، آن را متوقف کنید و “نوع راه اندازی” را به “دستی” یا “غیرفعال” تغییر دهید.
برای پذیرش تغییرات، روی “اعمال” کلیک کنید. پس از غیرفعال کردن وظایف و خدمات، ممکن است رایانه شما از شما بخواهد که راه اندازی مجدد کنید.

نتیجه

نرم افزاری به نام Windows Defender از رایانه شما در برابر بدافزار محافظت می کند. برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز و محافظت از سیستم های ویندوز در برابر بدافزارهای مخرب ایجاد شده است. این اولین بار در بسته نصب ویندوز ویستا قرار گرفت و در حال حاضر جزء Microsoft Security Essentials است که به صورت رایگان قابل دانلود است.

اگر نمی خواهید، لازم نیست از Windows Defender استفاده کنید. این برای محافظت از شما از لحظه ای که شروع به استفاده از ویندوز می کنید وجود دارد. این ایده عاقلانه ای است که آن را تا زمانی که آماده نصب چیزی جدید نشده اید، به کار خود ادامه دهید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.